Početna

Harmagedon — smak svijeta?

Budući da Biblija povezuje Harmagedon sa ‘svršetkom svijeta’, zar se ne slažeš da je jako važno ispravno razumjeti što ta riječ zapravo znači? (Matej 24:3, St). I zar ne bi bilo razumno obratiti se najpouzdanijem izvoru istine, Božjoj Riječi, u potrazi za odgovorima na to što je Harmagedon i što će on značiti za tebe i tvoju obitelj?

Razmatranje te teme pokazat će da Harmagedon nije smak svijeta, već radostan početak za ljude… Tu važnu biblijsku istinu jasno ćeš razumjeti ako pažljivo pročitaš knjižicu, koja govori o tome što je zapravo Harmagedon. Možete dobiti i besplatan tiskani primjerak poštom tako da nas odmah nazovete na 0981994362. Link za čitati online ili skinuti u pdfu: Nakon Harmagedona Božje Kraljevstvo


Posebno Izdanje / 2024 — Povijest Istraživača Biblije


Places of the Bible | Jordan River - Signature Touch Tours, Inc.(Pouka za Treći Tjedan u Siječnju 2025)

Pouke od Rijeke Jordan

Uskoro ćete prijeći Jordan i zaposjesti zemlju koju vam daje Jehova, vaš Bog. Kad je zaposjednete i počnete živjeti u njoj, pazite da postupate po svim uredbama i zakonima koje vam danas dajem.” —Ponovljeni zakon 11:31,32 Prijevod Novi Svijet

VIŠE OD TRI TISUĆE godina prošlo je otkako su Izraelci ispunili upute iz našeg uvodnog teksta i prešli rijeku Jordan, ulazeći po prvi put u zemlju obećanu njihovim precima. Rijeka Jordan igrala je važnu ulogu u povijesti Božjeg izabranog naroda, nacije Izraela, i pretraživanjem Svetog pisma možemo vidjeti značajno značenje mnogih događaja vezanih uz nju. Iako Izrael, kao nacija danas, još uvijek ne razumije u potpunosti Božju ruku u njihovim poslovima, niti simboliku sadržanu u razmatranju rijeke Jordan, istraživači Biblije vide ove stvari kroz prosvjetljujuću moć Božjeg Svetog Duha. Ovo je posebno istinito kako se približava vrijeme za uspostavu Božjeg kraljevstva na Zemlji kroz Krista.

Mnogi od izvanrednih događaja u drevnom Izraelu koji su imali slikovito značenje bili su povezani s rijekom Jordan. Biblijski zapis ukazuje da je Bog nadzirao da Izraelci putuju istočnom stranom Mrtvog mora i rijeke Jordan, a zatim prijeđu rijeku prema zapadu kako bi ušli u Kanaan. (Ponovljeni zakon 4:45-49; 11:29-31) Bilo bi mnogo jednostavnije da su išli zapadnom stranom Mrtvog mora i da nisu morali prelaziti Jordan. Međutim, njihovo putovanje istočnom stranom pružilo je priliku Bogu da pruži vrijedne lekcije Izraelcima i nama. Također se sjećamo kako je rijeka Jordan ušla u mnoge doživljaje Ilije i Elizeja, od kojih je većina zabilježena u Drugoj knjizi o kraljevima. David je također imao mnoge doživljaje na rijeci Jordan koji su značajni, a također je vrijedno spomenuti da je Isus bio kršten u rijeci Jordan.

FIZIČKE KARAKTERISTIKE RIJEKE JORDAN

Ove karakteristike postaju razumljivije kada prvo primijetimo da rijeka Jordan teče od sjevera prema jugu, gotovo cijelom dužinom Izraela, kao što je pokazano kada je Bog preko Jošue podijelio zemlju između Izraelskih plemena. Ova značajka lijepo ilustrira određene aspekte Božjeg plana. Rijeka počinje na sjeveru, na obroncima planine Hermon, a više od 321 kilometar južno rijeka završava u Mrtvom moru, također nazvanom Slano more. Između ove dvije točke, Galilejsko jezero je izvanredna znamenitost kroz koju Jordan teče.

Postoje i određene fizičke karakteristike same vode. Dok mala rijeka napušta padine planine Hermon, bistra je i čista i ostaje takva sve do Galilejskog jezera. Nakon napuštanja Galileje, počinje skupljati sediment i sol duž obala i korita rijeke, i do trenutka kada stigne do Mrtvog mora, toliko je slana da u njoj praktički nema života. Osim toga, primjećujemo brzi pad rijeke s nadmorske visine od više od 2700 m iznad razine mora na svom izvoru, planini Hermon, nizvodno do Mrtvog mora, koje je više od 426 metara ispod razine mora. Ovo je pad od više od 3160 metara duž otprilike 161 km dužine rijeke. Ovo objašnjava naziv „Jordan” koji joj je dan, što na hebrejskom znači „silaznik.”

SLIKA BOŽJEG PLANA

Izvori rijeke Jordan, na planini Hermon, prikladna su reprezentacija Božjeg prijestolja, o kojem je govorio psalmist David: „To je kao rosa s Hermona koja se spušta na sionsko gorje. Jehova je odredio da ondje ljudi budu blagoslovljeni,da dobiju vječni život.” (Psalam 133:3) U vrijeme kada su naši praroditelji stvoreni, čista voda života silazila je, simbolički govoreći, s Božjeg prijestolja na Adama i Evu, i Adamu su dane upute da se množi i napuni zemlju savršenom rasom ljudskih bića. (Postanak 1:26-28; 2:7-17)

Međutim, zbog toga što je grijeh ušao u svijet kroz neposluh naših praroditelja, ove čiste vode postale su zagađene, i ono što je trebalo biti blagoslov za čovjeka postalo je prokletstvo za sve. (Postanak 3:17-19) Od prvobitnog pada, kako svaka generacija prolazi, čovjek se degenerira od izvorne savršenosti Adama. Ljudska obitelj postaje sve više zagađena grijehom i pogreškama u dubinama ljudske izopačenosti i beznađa koje predstavlja Mrtvo more. Cijela ljudska obitelj tada može biti predstavljena Mrtvim morem – stanjem Adamove smrti. (Psalam 51:5; Rimljanima 3:10,11,23; 5:12)

Vode Mrtvog mora toliko su zagađene, a slane močvare koje okružuju njegovu obalu imaju takav smrad, da su stoljećima rijetki, ako ih je uopće bilo, stanovnici oko njegovih obala. Međutim, to nije uvijek bio slučaj. Biblijski dokazi ukazuju da je Bog stavio posebno prokletstvo na to područje u vrijeme kada su Sodoma i Gomora uništene. (Postanak 19:24,25; Ponovljeni zakon 29:23) U svoje vrijeme, ovo posebno prokletstvo bit će uklonjeno kada se uspostavi Kristovo kraljevstvo, što će značiti da će ta područja ponovno biti naseljena živahnom populacijom. (Otkrivenje 22:1-3) Prije nego što je ovo prokletstvo stavljeno na regiju, Biblijski zapis kaže: „Tada je Lot pogledao oko sebe i vidio da cijela jordanska ravnica, sve do Soara, obiluje vodom i da je poput Jehovinog vrta, poput egipatske zemlje.“ (Postanak 13:10)

VODA ŽIVOTA

Čovječanstvo nije ostavljeno beznadno izgubljeno u Mrtvom moru Adamove smrti. U pravo vrijeme, prema Božjem aranžmanu, poslao je svog Sina i donio nadu mrtvom svijetu. Većina Isusovog života i službe provela se u blizini Galilejskog jezera, gdje je činio mnoga čuda i mnogo propovijedao. Galilejsko jezero bilo je čista voda, bogata ribama i životinjskim svijetom, i prikladna je slika nade za život koja se pruža svim ljudima kroz službu i žrtvenu smrt Gospodina Isusa. Rijeka Jordan, posebno od Galileje do Mrtvog mora, predstavlja ljudsku obitelj koja je još uvijek na silaznom putu prema uništenju i smrti. (Psalam 14:2,3; Matej 7:13) Čista voda života zagađena je grijehom i pogreškama i pretvorena je u prokletstvo za čovječanstvo, i nitko ne može izbjeći njegove posljedice.

Ivan Otkrivatelj nas uvjerava da će se konačna Božja namjera da obnovi život svojoj ljudskoj obitelji u pravo vrijeme sigurno ispuniti. „I anđeo mi je pokazao rijeku vode života, bistru kao kristal, kako teče iz Božjeg i Janjetovog prijestolja posred glavne gradske ulice. S obje strane rijeke nalazilo se drveće života koje je donosilo 12 uroda godišnje – svakog je mjeseca davalo plod. A lišće drveća bilo je za liječenje narodā.” (Otkrivenje 22:1,2)

SODOMA I GOMORA

U Postanku je zabilježena bitka kraljeva, kada su se mnogi kraljevi okolnih naroda udružili protiv bogatijih kraljeva, uključujući kraljeve Sodome i Gomore, čiji su gradovi bili smješteni u „dolinama Sidima, koje su slano more.” (Postanak 14:3) Kada je Abram čuo da je sin njegovog brata, Lot, zarobljen tijekom jedne od tih bitaka, organizirao je svoje ljude i krenuo u potjeru za svojim nećakom. Konačno je sustigao i porazio te kraljeve, vraćajući zarobljenike i plijen, uključujući Lota, natrag u njihove prave gradove u dolini Sidima. (reci 4-17) Na ovom povratku platio je desetinu Melkisedeku. (reci 18-20)

Kasnije, kako je ranije navedeno, zabilježeno je Božje uništenje Sodome i Gomore. „Tada je Jehova pustio na Sodomu i Gomoru kišu sumpora i vatre. I s neba je zapljuštala kiša koju je poslao Jehova. Tako je uništio te gradove i cijelu jordansku ravnicu – zatro je sve stanovnike gradova i sve raslinje. ” (Postanak 19:24,25) Cijelo područje doline Jordana, kao i ljudi, bili su prokleti od Boga, a dolina Jordana koja je bila poznata kao “vrt Jehovin,” sada je bila dolina soli. (Postanak 13:10)

Neposredni učinak Božje presude bio je u obliku doslovne vatre koja je padala na Sodomu i Gomoru, uništavajući ljude i gradove. Bog je namjeravao da protiv tog područja bude trajno prokletstvo, a to se nije moglo postići samo vatrom, jer bi gradovi mogli biti obnovljeni kasnije da je vatra bila jedina katastrofa za to područje. Bog je namjeravao da zemlja bude trajno opustošena, a to je postignuto zagađivanjem voda Jordana i Mrtvog mora velikim količinama soli i naslagama minerala koji sadrže visoko otrovni sumpor.

PROROK SEFANIJA

Određeni židovski povjesničari sugerirali su da su možda potresi pratili vatreno uništenje Sodome i Gomore, a geolozi sada pronalaze dokaze da se to možda dogodilo. To bi moglo objasniti slane izvore koji su očito izbili duž donjeg dijela Jordana. To je dovelo do izlijevanja njihovih slanih, otrovnih voda u rijeku, a odatle u Mrtvo more. Božji prorok je govorio o tome, rekavši: „Stoga se zaklinjem samim sobom”, kaže Jehova nad vojskama, Izraelov Bog,“Moab će postati kao Sodoma, a Amonci kao Gomora, mjesto obraslo koprivom, jama puna soli, vječna pustoš.” (Sefanija 2:9)

PROROK JEREMIJA

Prorok Jeremija također kaže: „Ovako kaže Jehova: “Proklet bio čovjek koji se uzda u ljude, koji se oslanja na ljudsku snagu i kojem je srce daleko od Jehove. On će biti kao osamljeno drvo u pustinji. Neće doživjeti bolja vremena, nego će prebivati u spaljenom kraju, u pustinji, na slanoj zemlji na kojoj nitko ne može živjeti. Blagoslovljen bio čovjek koji se uzda u Jehovu, kojem je Jehova uzdanica.” (Jeremija 17:5-7)

Cijela ljudska obitelj predstavljena je u prokletstvu koje je došlo na Sodomu i Gomoru. Zaista, zemlja danas, budući da je prokleta, nije sposobna održavati ili perpetuirati život; ali blagoslovljeni su oni čije povjerenje i nada su u Gospodinu i njegovom planu. Radujmo se u nadi kroz Krista koja je predstavljena njegovom zemaljskom službom blizu Galilejskog jezera. U pravo vrijeme, to prokletstvo će biti uklonjeno kroz upravu Kristovog slavnog kraljevstva. Tada će vode Jordana, pročišćene, ponovno predstavljati čistu rijeku života koja će izaći i obuhvatiti cijelu zemlju. U to vrijeme, čovječanstvo će biti oprano u simboličnim vodama života, kroz otkupiteljsko djelo našeg Gospodina Isusa, i biti oslobođeno od Adamove smrti i osude. (Rimljanima 5:12-21; 1. Korinćanima 15:21,22)

GRAD ENGEDI

Na zapadnoj obali Mrtvog mora postojao je grad zvan Engedi, suvremenik Sodome i Gomore, ali je nastavio postojati kroz mnoge generacije prije nego što je prokletstvo soli uzrokovalo njegovu pustoš. Prvi put se spominje u Postanku 14:7 pod drugim imenom – Hazezon-tamar. Kasnije, kada je Davida progonio Šaul, sklonio se u ruševine Engedija kraj Mrtvog mora. (1. Samuelova 23:28,29) Budući da Engedi nije bio uništen vatrom kao Sodoma i Gomora, njegove ruševine su mnogo bolje očuvane. Dokazi iskopavanja tamo slažu se s biblijskim zapisom da je, u jednom trenutku u dalekoj prošlosti, to bio uspješan i prosperitetan grad zbog plodnosti tla duž obale prije katastrofalne invazije soli. Ovo je prikazano u Pjesmi nad pjesmama, gdje čitamo: “Moj dragi je meni kao grozd cvjetova kane u vinogradima Engedija.” (Pjesma nad pjesmama 1:14, revidirana verzija) Ovo je bilo prije nego što je prokletstvo soli počelo djelovati u dolini Jordana.

Gospodinove presude nad Sodomom i Gomorom živopisan su podsjetnik i ilustracija Božjih presuda protiv ljudske obitelji kao rezultat prijestupa u Edenu. Ovo uništenje predstavlja Adamovu smrt. Međutim, Isus je naznačio da će Sodomljanima biti pružena prilika da dobiju vječni život u njegovom budućem kraljevstvu. „Kažem vam da će lakše biti Sodomi u onaj dan nego tom gradu.” (Luka 10:12) Uništenje Sodome i Gomore također je korišteno u Svetom pismu i kao upozorenje i kao slika Božjih presuda nad određenim narodima i institucijama prije nego što se uspostavi Kristovo buduće kraljevstvo.

MOJSIJEVO UPOZORENJE

Nakon što je Mojsije dvaput udario stijenu u ljutnji, Nebeski Otac mu je rekao da kao kaznu neće smjeti prijeći rijeku Jordan u Kanaan. (Brojevi 20:10-12) Shvativši to, i da će umrijeti u pustinji, Mojsije je napisao Knjigu Ponovljenog zakona, koja je bila mješavina opomena i uputa u vezi Zakona, ali i knjiga u kojoj je, čini se, izlio svoje srce i dušu svom narodu Izraelu. Pokazao je svoju iskrenu želju za njihovom vjernošću Božjem Zakonu i svoju potpunu nesebičnost, činjenicom da je jedva spomenuo svoju skoru smrt. Njegova jedina briga bila je za njegovu braću.

Mojsije je dao upozorenje Izraelu u kojem ih je podsjetio na važnost pridržavanja Božjeg Zakona. Rekao im je o svim blagoslovima koje su primili od Gospodina; način na koji je Bog porazio njihove neprijatelje pred njima; kako im je osigurao hranu i piće u pustinji; i čak čudesno sačuvao njihovu odjeću i obuću koju su nosili. (Ponovljeni zakon 29:2-6) Zatim ih je upozorio, rekavši da ako sagriješe protiv Boga i protiv Zakona, mogao bi im učiniti ono što je učinio Sodomi i Gomori. „Sumpor, sol i palež, zbog kojih se na cijeloj zemlji ništa ne sije niti na njoj išta niče niti na njoj raste ikakvo raslinje, kao nakon uništenja Sodome i Gomore, Adme i Sebojima, koje je Jehova uništio u svom gnjevu i u svojoj srdžbi.” (redak 23)

Bog je koristio pustoš Sodome i drugih gradova da označi što bi se dogodilo Izraelu ako napuste Zakon. Ovaj tekst je daljnji biblijski dokaz da je smrtonosni sadržaj soli u donjem Jordanu i Mrtvom moru doista bio dio prokletstva koje je Bog stavio na Sodomu i Gomoru.

JEREMIJA PROROKUJE O JORDANU

Bog je također koristio uništenje Sodome i Gomore kao primjer kako će, u pravo vrijeme, uništiti veliki mistični grad Babilon. Ovaj zapis nalazi se u poglavljima 50 i 51 Jeremije. Bog govori o presudama protiv doslovnog drevnog Babilona, predviđajući njegovo uništenje od strane Medijaca i Perzijanaca, ali također govori o većem ispunjenju dok predviđa uništenje simboličnog Babilona. Jeremijine proročanske riječi glase: „Kad ga Bog uništi, kao što je uništio Sodomu i Gomoru te susjedne gradove”, kaže Jehova, “nitko neće ondje živjeti, nitko od ljudi neće se u njemu naseliti.” (Jeremija 50:40) U Otkrivenju čitamo: „Povikao je na sav glas: “Pala je, pala je bludnica Babilon Veliki i postala prebivalište demona, skrovište svakog nečistog duha i svih nečistih i mrskih ptica!” (Otkrivenje 18:2) Ovo ukazuje da će Bog, u pravo vrijeme, uništiti veliki mistični Babilon simboličnom vatrom i sumporom Armagedona, i posuti ga solju trajne pustoši da se nikada više ne podigne. (reci 10-21)

Jeremija nastavlja govoriti kako će se ova presuda protiv Babilona provesti. Kaže: „Gle, neprijatelj će izići kao lav iz jordanskih šikara i napasti one koji su na sigurnim pašnjacima. U trenu ću natjerati Babilonce da pobjegnu iz svoje zemlje. I postavit ću nad njihovom zemljom svog izabranika. Jer tko je poput mene i tko će me izazvati? Koji mi se pastir može suprotstaviti?” (Jeremija 50:44) Otkrivenje identificira Isusa, „Jaganjca” Božjeg, kao onoga koji je izabran da provede Očevu volju. Čitamo: „Jedan od starješina reče mi: Ne plači: evo, Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, pobijedio je da otvori knjigu i otvori sedam pečata njezinih.” (Otkrivenje 5:5-9)

IZAIJINO NADAHNJUJUĆE SVJEDOČANSTVO

Izaijine proročanske riječi o Kristovom dolazećem kraljevstvu pravednosti su ohrabrujuće. Kaže: „U taj će dan Jišajev korijen ustati kao zborni znak narodima. Njemu će se narodi obraćati za savjet i njegovo će prebivalište biti veličanstveno. U taj će dan Jehova po drugi put pružiti ruku da preostale iz svog naroda skupi iz Asirije, iz Egipta, iz Patrosa, iz Kuša, iz Elama, iz Šinara, iz Hamata i s morskih otoka…A za preostale iz njegovog naroda bit će načinjena cesta koja će voditi iz Asirije, kao što je bila načinjena za Izraelce kad su izišli iz Egipta.” (Izaija 11:10,11,16)

Prorok je pisao o vremenu kada će potomak Davidov – korijen Jišajev – stajati pred narodom u moći i slavi. U to vrijeme, on će poništiti prokletstvo predstavljeno vodama Jordana, kako bi narod mogao prijeći u blagoslove kraljevstva. Prorok također govori o putu koji će biti pripremljen za narod da hoda po njemu. Radujemo se tom slavnom vremenu koje dolazi kada će slava Gospodnja ispuniti zemlju, kao i srca i umove svih ljudi. (Izaija 11:9; 35:8)

SLIKA SPASENJA

Postojala su četiri glavna potoka koja su se spajala južno od planine Hermon kako bi formirala tijelo rijeke Jordan. Ovo može značiti spasenje crkve, velikog mnoštva, drevnih pravednika i svijeta čovječanstva – svih uzetih iz ljudske obitelji. (Otkrivenje 14:1-3; 7:9; Hebrejima 11:1,2,39,40; Otkrivenje 21:3-5) Svaka grupa će biti proslavljena na svojim odgovarajućim razinama života, jer su svi pili iz potoka te čiste žive vode. Svi će biti podignuti vjerom iz otrovnih voda Mrtvog mora i oprani u čistim vodama Galileje. Oni koji se sada trude biti dio klase Crkve trebali bi posebno imati na umu kako ih je Gospodin podigao iz osuđenog svijeta i doveo ih pod pročišćavajući utjecaj svoje dragocjene krvi. (1. Ivanova 1:7)

Nastavimo se radovati u prekrasnim riječima života i imajmo na umu važnost marljivosti kako bismo učinili naš poziv i izbor sigurnim. (2. Petrova 1:10) Živimo na samom pragu kraljevstva i ispunjenja svih stvari prorokovanih i obećanih u Božjoj Svetoj Riječi.

 

Tko Su Istraživači Biblije?

Istraživači Biblije su neovisna, ne-denominacijska Kršćanska zajednica. Skupštine su raširene po cijelom svijetu. Svaka mjesna skupština je u potpunosti neovisna, nemamo glavno sjedište

Skupštinski starješine su neplaćeni i izabrani od mjesnih skupština na razdoblje od godinu dana, na temelju Biblijskih preduvjeta koji su navedeni u 1. Tim.3 i Titu 1.

Nema sakupljanja članarine. Svi se troškovi pokrivaju dobrovoljnim prilozima

U mnogo slučajeva nemamo svoje mjesto sastajanja već unajmljujemo prostore dok se manje grupe sastaju u privatnim domovima

Naše Aktivnosti:

Imamo tematska proučavanje Biblije svakog tjedna po nekoliko puta. Srdačno pozivamo sve iskrene kršćane da nam se pridruže. Naš email: (info@istrazivaciBiblijeuHrvatskoj.com). Slobodno se javite za informacije o sastancima i slično. Kliknite na kontakt gore za više informacija

Aktivni smo u širenju evanđeoske poruke – govoreći drugima o Božjim veličanstvenim planovima putem novina, video izdanja, televizije, radia, literature i interneta

Mnoge skupštine sponzoriraju godišnje regionalne kongrese. Međunarodni kongres se održava svake dvije godine u Evropi

Ohrabrujemo roditelje da u skladu sa svojom odgovornošću pruže svojoj djeci religioznu poduku i odgovarajući odgoj. Međutim, većina skupština pruža pripremu dječjih grupa za proučavanje Biblije tzv. nedjeljne škole na svojim nedjeljnim sastancima i na kongresima


Za Nas Biblija Jasno Uči:

DA JE CRKVA „HRAM“ ŽIVOG BOGA—njegova „građevina“ čija gradnja traje cijelo Evanđeosko doba—od kad je Krist postao Otkupitelj svijeta i „glavni kamen“ovog hrama kroz kojega će kad bude završen Božji blagoslovi doći svim narodima i oni će imati pristup Njemu. —1 Kor.3:16, 17; Ef. 2:20-22; 1 Moj. 28:14; Gal.3:29

DA SE U MEĐUVREMENU NASTAVLJA KLESANJE, OBLIKOVANJE I POLIRANJE posvećenih vjernika u Kristovo djelo pomirenja, i kada posljednji od tog „živog kamenja“, „izabranog i dragocjenog“ bude bio spreman,Veliki Graditelj će ih sve dovesti k sebi kroz prvo uskrsnuće; i hram će biti ispunjen slavom i biti će mjesto sastajanja Boga i ljudi tijekom Milenija. —Otkr. 15:5-8

DA JE TEMELJ NADE ZA CRKVU I SVIJET zasnovan na činjenici da je Isus Krist, milošću Božjom, okusio smrt za svakoga, „otkupnina za sve“ i da će on biti „istinita svjetlost, koja obasjava svakoga čovjeka i koja dolazi na svijet“ u određeno vrijeme. —Hebr. 2:9; Ivan 1:9; 1 Tim. 2:5,6

DA JE NADA CRKVE da će biti poput svog Gospodina, „vidjeti ga kakav doista jest“, biti „sudionikom božanske prirode“, i imati udjela u njegovoj slavi kao sunasljednici. —1 Ivan 3:2; Ivan 17:24; Rim.8:17; 2 Pet.1:4

DA JE SADAŠNJI ZADATAK CRKVE usavršavanje svetaca za buduće djelo službe; razvijanje u sebi svake milosti; biti Božji svjedok svijetu; i pripremiti se da budu kraljevi i svećenici u sljedećem dobu. —Ef. 4:12; Mat. 24:14; Otkr. 1:6; 20:6

DA JE NADA ZA SVIJET milenijsko kraljevstvo u kojemu će svi dobiti priliku biti blagoslovljeni sa spoznajom i svim drugim—vraćanje svega onog što je Adam izgubio, svima koji to prihvate i koji budu bili poslušni, iz ruku njihovog Otkupitelja i njegove proslavljene Crkve—dok će svi nepopravljivi biti zauvijek uništeni. —Djela 3:19-23; Iza. 35